تنظیمات


کشاورزی و صنایع غذایی

ارزیابی کشاورزی و صنایع غذایی با کامفار

صنایع غذایی

امروزه صنایع تولید انواع مواد غذایی مختلف در جهان بسیار رشد کرده است. به دلیل تغییر سبک زندگی مردم و افزایش نیاز به مواد غذایی بسته بندی شده، هر از چند گاهی شاهد ظهور یک کارخانه جدید مواد غذایی هستیم. برای اینکه محصولاتی سالم و باکیفیت بدست مصرف کننده برسد، کارهای زیادی در کارخانه اعم از استفاده از روش های بهینه در تولید مواد غذایی، طراحی فرآیندهای مناسب برای تولید، کنترل و نظارت دائم بر سلامت مواد اولیه و محصولات تولیدی و …انجام می شود.

صنایع غذایی در ایران

صنعت غذا در کشور با کمترین هزینه ، نقش بسزایی در کارآفرینی و اشتغال دارد ، که تاثیر زیادی در ارتقای ارزش افزوده در بخش کشاورزی را شامل می شود ، با توجه به اینکه در ایران و در بخش کشاورزی پتانسیلی با ظرفیت ۴ میلیون بهره بردار وجود دارد ، متاسفانه در ایران متناسب با این ظرفیت به آن بهاء داده نمیشود . در اکثر دنیا صنعت غذا از مالیات معاف می باشد اما در کشور ما این امر صورت نمی پذیرد ، به عنوان مثال محصول سیب وقتی بر روی درخت می باشد معاف از مالیات است ولی وقتی در شرکتهای صنایع تبدیلی به کمپوت تبدیل و بسته بندی می گردد مالیات ارزش افزوده به آن تعلق می گیرد که باعث افزایش قیمت تمام شده و عدم رقابت پذیری در بازارهای بین المللی میگردد.انجام مطالعات امکان سنجی که شامل تحقیقات بازار، مطالعات فنی و تکنولوژی، مطالعات تجزیه و تحلیل مالی با نرم افزار کامفار می باشد یکی از الزامات قوی جهت ورود به این عرصه می باشد.

سهم ایران از صادرات صنایع غذایی

در صنایع غذایی ۵۰ درصد از شرکای تجاری در بازارهای عراق و ۳۰ درصد در بازارهای افغانستان و در روسیه زیر ۲ درصد از بازار صنایع غذایی در اختیار کشور ماست که شرکت سحر توانسته است با هدف گذاریهای مناسب و پیگیری های مداوم در کشور روسیه و اقداماتی را انجام دهد از چالشهای پیش روی امر صادرات می توان به انتقال ارز ، وجود تحریم ها ، نوسانات قوانین گمرکی و کمبود نقدینگی و بالا بودن نرخ تسهیلات.

چالشهای صنایع غذایی

از چالشهایی که صنایع غذایی همواره با آن دست و پنجه نرم میکند : موضوع خواب سرمایه با توجه به ماهیت صنایع تبدیلی – کشاورزی می باشد . نیاز به سرمایه در گردش بالا ، هندلینگ و حمل و نقل نامناسب مواد اولیه کشاورزی که موجبات بالا رفتن ضایعات را فراهم می آورد و همچنین عدم تفکیک کیفیتی و رقابت بین تولیدکنندگان با استانداردهای داخلی و بین المللی با شرکتهای فاقد استاندارد و زیرپله ای که از نظر قیمت تمام شده بازار رقابتی ناعادلانه ایجاد می کند ، همچنین نیاز به سرمایه ثابت برای نوسازی ماشین آلات از دیگر چالشهای بسیار مهم صنایع غذایی است.

تماس با مرکز محاسبات امکان سنجی امپا

بازدید کننده محترم،جهت دریافت اطلاعات تماس با مرکز محاسبات امکان سنجی پروژه های اقتصادی امپا، بر روی "تماس با امپا" کلیک بفرمائید.

تماس با امپا